Projektowanie i wykończenie wnętrz gabinetu lekarskiego.

Realizacja i koordynacja projektów budowy gabinetów stomatologicznych jest jednym z głównych obszarów działalności zespołu Primater. Firma w ostatnich latach zaprojektowała i zrealizowała kliniki oraz gabinety o różnej skali i przeznaczeniu, w tym, m.in. gabinet stomatologiczny z salą do relaksu, dla dorosłych, czy kącikiem zabaw dla dzieci. 

Recepcja w gabinecie lekarskim

Zapytaj o wycenę.

Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną wycenę projektu gabinetu lekarskiego.

Podstawowe wymogi prawne w projektowaniu gabinetu lekarskiego.

Do najważniejszych aspektów prawnych, dotyczących projektu pomieszczenia do wykonywania praktyki lekarskiej, zalicza się:

  • wysokość nie mniejszą niż 3,1 metra oraz minimalną powierzchnię 12 m² dla indywidualnej praktyki lekarskiej lub 15 m² dla gabinetu lekarza rodzinnego,
  • podłogę antypoślizgową o materiale, umożliwiającym łatwe czyszczenie oraz o wysokiej odporności na działanie środków chemicznych (m.in. posadzki żywiczne, płytki ceramiczne i porcelanowe, linoleum, kauczuk, laminat, podłogi polimerowe),
  • materiały odporne na wilgoć, chemicznie obojętne i łatwe do dezynfekcji.

Dlaczego warto wybrać Primater?

Primater to zespół specjalistów, którzy mają bogate doświadczenie w zakresie budowy oraz koordynacji prac placówek medycznych, w tym gabinetów lekarskich. Firma realizuje designerskie projekty oraz liczne przebudowy i remonty istniejących przychodni czy klinik dla Inwestorów prywatnych, czy sieciowych. Primater działa kompleksowo, odpowiadając za wszelkie elementy budowlane, w tym: instalacje sanitarne/przeciwpożarowe/elektryczne i niskoprądowe, architekturę, posadzki, ale również koordynację, logistykę i zarządzanie projektem. Zespół przykuwa dużą uwagę do optymalizacji kosztów i zgodności z założeniami harmonogramu.

 

Etapy współpracy:

  • zdefiniowanie potrzeb i oczekiwań Inwestora,
  • test fit – opracowanie rzutu danej przestrzeni i sprawdzenie czy założenia są wykonalne,
  • przygotowanie projektu koncepcyjnego i budowlanego,
  • realizacja prac budowlanych oraz koordynacja projektu,
  • oddanie gotowej przestrzeni Inwestorowi.

Wśród projektów placówek medycznych, zrealizowanych przez Primater są Cićkiewicz Clinic, czy Klinika Miracki w Łodzi.

Poczekalnia w gabinecie lekarskim
Recepcja w gabinecie lekarskim
Korytarz w gabinecie lekarskim

Meble w gabinecie lekarskim.

Meble są niezbędnym elementem gabinetu lekarskiego, który służy do przechowywania akcesoriów medycznych oraz buduje komfortową i bezpieczną przestrzeń dla pacjentów. Meble do gabinetu lekarskiego mogą zostać wykonane na bazie indywidualnego projektu bądź wybrane z tradycyjnej oferty kierowanej do tego typu placówek. W obu przypadkach meble podlegają regulacjom prawnym i w świetle prawa muszę cechować się m.in.:

  • materiałem umożliwiającym szybką i łatwą dezynfekcję, popularne są laminaty i stal nierdzewna,
  • konstrukcją wiszącą, opartą na nóżkach lub montowaną w dolnej linii, przy podłodze.

Przyjazność gabinetu dla niepełnosprawnych.

Gabinety lekarskie są otwarte na potrzeby wszystkich pacjentów, w tym osób niepełnosprawnych i o obniżonej sprawności ruchowej. Udogodnienia dedykowane tej grupie mają zapewnić swobodę korzystania z usług placówki oraz wzmocnić poczucie bezpieczeństwa. Niektóre aspekty budowy gabinetu lekarskiego wynikają również z norm prawnych, które nakładają obowiązek uwzględnienia w projekcie, m.in.:  

  • szerokich drzwi min. 95 centymetrów, dostosowanych do przejazdu wózków inwalidzkich,
  • toalety, umożliwiającej pełny obrót wózka inwalidzkiego w kole o średnicy 1,5 oraz wyposażonej w relingi,
  • podjazdu z poręczą bezpieczeństwa.

Gabinet lekarski przyjazny dzieciom.

Projektując placówkę medyczną należy pamiętać o licznej grupie, odwiedzającej gabinet lekarza rodzinnego, czyli dzieciach. Rozwiązania dedykowane najmłodszym powinny obniżać poziom stresu i budować ciepłą, przyjazną atmosferę. Wesołą i jednocześnie spokojną przestrzeń medyczną dla dzieci tworzy się poprzez barwną kolorystykę, bajkowe motywy na ścianach, czy kącik zabaw z książeczkami, układankami i zabawkami. Poprzez takie zagospodarowanie przestrzeni dziecko czuje się bezpieczniej i chętniej podejmuje współpracę z lekarzem. W toaletach nie powinno zabraknąć miejsca do przewijania najmłodszych przez mamy.

Roślina w gabinecie lekarskim

Nasza oferta projektowania gabinetów lekarskich.

Wykonawstwo w zakresie budowy i aranżacji placówek medycznych jest jednym z głównych obszarów działalności firmy Primater, która w sposób kompleksowy dostosowuje powierzchnie do potrzeb lekarzy. Wspólna realizacja projektu gabinetu lekarskiego z klientem  obejmuje doradztwo, wykonanie projektu, wszelkie prace instalacyjne oraz remontowe. Zespół Primater wykorzystuje nowoczesne technologie i kładzie nacisk na optymalizację harmonogramu prac i budżetu tak, aby przestrzeń gabinetu lekarskiego spełniała zasady ergonomii, odpowiadała na aspekty prawne w zakresie wymagań sanitarno-epidemiologicznych i jednocześnie wpisywała się w najbardziej aktualne trendy budowy placówki medycznej. Firmę Primater wyróżnia wieloletnie doświadczenie, znajomość rynku medycznego, posiadanie własnej pracowni stolarskiej oraz współpraca z projektantami wnętrz, architektami, ekipami remontowymi.

Projekt gabinetu lekarskiego w domu.

Lekarze bardzo często decydują się na otwarcie gabinetu lekarskiego w domu. Rozwiązanie to generuje niższe koszty, ale również pozwala zaoszczędzić czas dojazdu do pracy.  W przypadku otwarcia gabinetu lekarskiego w mieszkaniu jego właściciel musi spełnić prawne wymogi, m.in.:

  • zapewnić odrębne, wydzielone strukturalne pomieszczenie z oddzielnym wejściem,
  • całkowicie oddzielić od pomieszczeń użytkowanych prywatnie pomieszczenia gabinetu oraz pomieszczenia związane bezpośrednio z gabinetem, takie jak recepcja, poczekalnia – nie mogą być przechodnie i pełnić innych funkcji dla domowników,
  • zapewnić w gabinecie dodatkową przestrzeń na recepcję, poczekalnię, gabinety lekarskie, toalety dla pacjentów oraz personelu,
  • nie usytuować pomieszczenia do wykonywania zawodu lekarza w budynku tymczasowym;

Zagospodarowanie przestrzeni w gabinecie lekarskim.

Przestrzeń w gabinecie lekarskim powinna być komfortowa dla pacjentów i gwarantować im poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, w placówce powinny zostać wydzielone pomieszczenia przeznaczone do określonych celów, takie jak: recepcja, poczekalnia, gabinety lekarskie, sale do badań i zabiegów, pomieszczenie socjalne, toalety, zaplecze gospodarcze. Bardzo ważne jest, aby projektując gabinet lekarski przemyśleć lokalizację, metraż i komunikację poszczególnych pomieszczeń, ale również podłączenia urządzeń elektrycznych, systemów wentylacji, klimatyzacji oraz dostarczenia wody.

Design i wykończenie.

W projekcie gabinetu lekarskiego istotną rolę odgrywają aranżacja i wystrój przestrzeni. W przypadku wyboru mebli należy mieć na uwadze ich wymiar, łatwy do dezynfekcji oraz hipoalergiczny materiał, komfort pacjenta oraz dla lekarza – łatwy dostępu do badanych części ciała pacjenta. Do gabinetów lekarskich należy wybierać materiały odporne na wilgoć, niepalne i łatwe do dezynfekcji, niedopuszczalne jest natomiast zastosowanie elementów, wykazujących szkodliwe składniki, toksycznych farb i lakierów. Chcąc jednocześnie zachować estetykę i zgodność z prawem, należy wybrać podłogę antypoślizgową o materiale zapewniającym dobrą przyczepność, odporną na szorowanie i zmywanie silnymi detergentami. Takie cechy wykazują, m.in. płytki ceramiczne i porcelanowe, kauczuk, laminat, podłogi polimerowe. Ściany powinny być gładkie, wykończone materiałami, które łatwo jest umyć i zdezynfekować, a ujęcia wodne zabezpieczone do pewnej odległości materiałami nienasiąkliwymi i odpornymi na szorowanie. Więcej na temat trendów w projektowaniu przestrzeni medycznej w publikacji na blogu Primater.

Oświetlenie w gabinecie lekarskim.

Poziom oświetlenia odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniego poziomu opieki medycznej oraz buduje miłą atmosferę w pomieszczeniu. Wytyczne dotyczące oświetlenia w placówkach medycznych określa norma PN-EN- 12464-1 “Światło i Oświetlenie Miejsca Pracy”. Przy wyborze oświetlenia do gabinetu lekarskiego należy zwrócić uwagę na to, aby:

  • oświetlenie było jak najbardziej zbliżone barwą do światła dziennego – jego natężenie nie może być mniejsze niż 300 lx ani większe niż 500 lx,
  • pomieszczenie oprócz oświetlenia centralnego z równomiernym rozłożeniem strumienia świetlnego miało specjalistyczne modele opraw do lokalnego oświetlenia obszarów roboczych,
  • wskaźnik UGR wynosił < 19 (wskaźnik ten określa poziom jasności danego oświetlenia, wysoki wskaźnik UGR może powodować oślepienie i drażnienie oczu),
  • wskaźnik CRI był większy od 90 (w celu zapewnienia naturalnego odwzorowania barw i właściwego kontrastu kolorów).

Kolorystyka gabinetu lekarskiego.

Kolorystyka w gabinetach lekarskich wykracza poza zielenie, kojarzące się ze szpitalną salą.  Obecnie dominującymi barwami w takich placówkach są kolory ciepłe, kojące, m.in. beże w różnej postaci, pastele, delikatne róże czy gradienty. Taki wybór kolorystyki wpływa na pozytywną atmosferę w pomieszczeniu oraz samopoczucie pacjenta, działając na niego uspokajająco. Więcej na temat kolorystyki w gabinecie lekarskim w publikacji na blogu Primater.

Informacje

Primater Sp. z o.o
Ul. Solec 18/B21,
00-410 Warszawa
NIP: 6391851603

Telefon: 797 585 000
E-mail: biuro@primater.pl

Kapitał zakładowy: 75.000,00 PLN
KRS: 0000209031
REGON: 278267621

Referencje

5/5

Fachowa praca i dobre ceny

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diama rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsuonsetetur

Jan Kowalski
Prezes Resport Invest

Kontakt

Jeśli chcą Państwo przedstawić nam swój pomysł z chęcią podejmiemy się współpracy. Zapraszamy do skorzystania z poniższego formularza lub kontaktu telefonicznego.

Polityka prywatności i inne zapisy prawne

SPECTAR21

Primater Sp. z o.o
Ul. Solec 18/B21,
00-410 Warszawa
NIP: 6391851603

Telefon: 503 322 062
Telefon: 515 800 448
E-mail: biuro@primater.pl

Kapitał zakładowy: 75.000,00 PLN
KRS: 0000209031
REGON: 278267621