Od tej decyzji może zależeć powodzenie inwestycji i spełnienie marzeń o własnym domu, klinice czy biurze. Wybór generalnego wykonawcy jest obarczony sporym ryzykiem i odpowiedzialnością, dlatego warto zastanowić się dwa razy, zanim podejmiemy tę decyzję. Kim jest generalny wykonawca i dlaczego sprawdzi się lepiej niż podwykonawcy? Jakie zadania zdejmie z głowy inwestorowi? Gdzie szukać sprawdzonej i rzetelnej firmy i przede wszystkim, czym się kierować przy jej wyborze? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
Kim jest generalny wykonawca?
Zanim przejdziemy do najważniejszych punktów tego artykułu, czyli gdzie szukać generalnego wykonawcy inwestycji i po czym poznać, że to właściwa firma, warto dokładnie wyjaśnić kim jest generalny wykonawca. Najczęściej używanym słowem w kontekście takiej firmy jest „kompleksowość”. Generalny wykonawca to przedsiębiorstwo lub firma, która realizuje całość prac budowlanych i jest odpowiedzialna za każdy etap, jaki jest wykonywany w obrębie inwestycji. W praktyce oznacza to, że dba o kwestie formalne i pozwolenia, opracowanie kosztorysu i harmonogramu, przygotowanie projektu, po kompleksowe prace wykończeniowe. To właśnie na barkach generalnego wykonawcy spoczywa odpowiedzialność za sprawny i planowy przebieg całej budowy.
Kluczowe zadania generalnego wykonawcy to:
· Zadbanie o wszystkie formalności
· Przygotowanie projektu, kosztorysu i harmonogramu prac;
· Oszacowanie kosztów inwestycji;
· Dobór materiałów budowlanych, negocjacje cen i transport;
· Zatrudnienie i nadzór nad podwykonawcami;
· Odpowiednie zabezpieczenie inwestycji i terenu wokół niej;
· Realizacja projektu zgodnie z wytycznymi;
· Przeszkolenie inwestora w zakresie korzystania z przestrzeni, jeśli tego wymaga;
· Zapewnienie umowy gwarancyjnej i obsługa posprzedażowa wraz z serwisem;
Generalne wykonawstwo czy podwykonawcy - komu zlecić?
Najtrudniejszą a zarazem jedną z najbardziej kluczowych decyzji jest ta, komu powierzamy nasze pieniądze i marzenia o nowej inwestycji. Przede wszystkim ze względu na to, że to właśnie od niej zależy czy projekt biura, domu czy gabinetu przebiegnie bezstresowo i czy przez kolejne lata będziemy mogli się cieszyć przestrzenią wolną od usterek i zaprojektowaną zgodnie z naszym życzeniem. Odpowiadając na pytanie, komu powierzyć zadanie, odpowiadamy, że bez względu na to czy projekt jest mały czy większy i bardziej wymagający – warto zatrudnić generalnego wykonawcę. Dlaczego? Taka firma dba o bezpieczeństwo inwestycji w każdym calu. Odpowiada za nią całkowicie, dlatego to przede wszystkim w jej interesie jest, by cała budowa przebiegła zgodnie z planem, poprawnie i w terminie. Generalny wykonawca dobiera sprawdzonych podwykonawców, z którymi realizuje projekty od lat. Zna doskonale swoich fachowców, czego nie możemy powiedzieć o inwestorze, który zatrudnia podwykonawców, z którymi nigdy wcześniej nie miał do czynienia.
Dobra i sprawdzona firma dba jednocześnie o to, by projekt nie wychodził poza ramy budżetowe, dobiera odpowiednie materiały a nie tanie zamienniki, które mogą prowadzić do usterek. Dzięki temu inwestor nie musi być specjalistą od projektowania biura czy domu – może w tym czasie skupić się w pełni na swojej pracy. To szczególnie ważne w przypadku projektowania klinik medycznych, gdzie inwestorami są często aktywni zawodowo lekarze. Oni z reguły nie mają czasu ani wiedzy, aby zajmować się szczegółami budowy. W tym przypadku zaletą generalnego wykonawstwa jest to, że kontakt w sprawie inwestycji prowadzi tylko z jedną firmą.
Generalny wykonawca wie również, gdzie można zaoszczędzić, a gdzie tego nie robić. Zaufana firma wskazuje optymalne kosztowo rozwiązania i nawet jeśli na początkowym etapie inwestycji wydajne nam się, że rezygnacja z niektórych materiałów pozwoli nam zwiększyć oszczędności, to nierzadko w rezultacie ponosimy jeszcze większe finalne koszty. Jak to się dzieje?
Przykładowo – jeden z naszych inwestorów biurowych chciał zmniejszyć koszty inwestycji rezygnując z części asortymentu, jak szklane ściany, tapety czy wykładziny. Nawet jeśli w danym momencie miał wrażenie, że rzeczywiście zaoszczędził tę kwotę, to w ogólnym rozrachunku okazywało się, że tak nie było. Nieznajomość rynku, logistyki dostaw, sposobu montażu czy w końcu problemy z transportem poszczególnych części – to wszystko ma wpływ na końcowy rachunek. Dlatego generalny wykonawca już na etapie planowania projektu organizuje prace w ten sposób, by koszty były możliwie jak najniższe. Jeżeli w trakcie prac, zmienimy decyzje, trzeba się liczyć z tym, że może nas słono kosztować.
Generalny wykonawca potrzebny od zaraz – gdzie go szukać?
Ogłoszenia w prasie architektonicznej i budowlanej, rekomendacje, fora branżowe i strony internetowe oferujące usługę generalnego wykonawstwa. Czy to dobre sposoby do znalezienia dobrej i sprawdzonej firmy? I tak i nie. Z jednej strony Internet jest daje nieograniczony dostęp do ofert, ale z drugiej strony pojawia się problem, jak spośród nich wybrać tę najlepszą?
Istnieje kilka punktów, które pomogą nam zweryfikować czy to właśnie tej firmy szukamy do naszego projektu. Przede wszystkim doświadczenie i portfolio. Jedno z drugim jest ściśle powiązane, bo za ilością i jakością projektów stoi doświadczenie firmy. Warto wiedzieć, że nie wszystkie przedsiębiorstwa mogą pokazywać realizacje na swojej stronie, dlatego warto umówić się na rozmowę z kilkoma wybranymi podwykonawcami, by dowiedzieć się więcej o ich pracy. Rozmowa to bardzo ważny etap wyboru.
W przypadku naszych Klientów zawsze prowadzimy rozmowy, w trakcie których szczegółowo wyjaśniamy każdy etap procesu inwestycyjnego. Dobra współpraca rozpoczyna się wtedy, kiedy zdobędziemy zaufanie inwestora i to jest dla nas kluczowe. Zawsze staramy się pokazać jak kompleksowo podchodzimy do projektu, jakie zadania i obowiązki zabieramy od inwestora i w czym go wyręczamy. Dobra rozmowa i prezentacja doświadczenia zebranego na najbardziej wymagających budowach powinna zdecydować o wyborze tej właściwej firmy.
Inwestycja to złożony proces, dlatego warto oddać swoje marzenia i oszczędności w dobre ręce. J