projektowanie gabinetów stomatologicznych w praktyce przez generalnego wykonawcę Primater ujęcie 4

Budowa gabinetu stomatologicznego – jak uniknąć błędów, które mogą zwiększyć koszty inwestycji?

Projektowanie i budowa obiektów medycznych to spore wyzwanie inwestycyjne. Specyfika tego typu placówek wymaga od wykonawcy nie tylko podstawowej wiedzy z zakresu budowy, ale również w obszarze rozwiązań medycznych, znajomości najnowszych technologii, przepisów i rozporządzeń dotyczących funkcjonowania takich obiektów, a także samej specyfiki pracy, np. w klinice stomatologicznej, gabinecie ginekologicznym czy przychodni. Złożoność procesów sprawia, że projektowanie gabinetów lekarskich jest obarczone ryzykiem błędów, które mogą opóźnić budowę zwiększyć koszty inwestycji, a w najgorszym przypadku uniemożliwić oddanie placówki do użytku. Jak uniknąć takich problemów?

Spis treści

Projekt gabinetu stomatologicznego – wybór firmy

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Wszyscy doskonale znamy to przysłowie i sprawdza się ono również w przypadku kluczowego etapu inwestycji – wyboru odpowiednich podwykonawców. To właśnie ta decyzja odpowiada niemal całkowicie za to czy projekt gabinetu stomatologicznego zostanie zrealizowany z sukcesem, czy też nie. Trzeba to powiedzieć wprost – projektowanie gabinetów lekarskich czy innych obiektów medycznych nie jest dla każdego i niewiele firm budowlanych na polskim rynku oraz architektów ma doświadczenie i niezbędne kompetencje, by to robić. Ważne, by inwestorzy mieli tego świadomość.

Gabinet lekarski – projekt a przepisy prawne

Nie można też zapominać, że wszystkie obiekty, a w szczególności te medyczne muszą spełniać szereg restrykcyjnych wymogów i być bezpieczne dla ich odbiorców. Posiadanie wiedzy w tym zakresie, to połowa sukcesu, ponieważ branża medyczna szybko się rozwija, a przepisy często za nią nie nadążają. Specjaliści powinni stale tę wiedzę aktualizować, sprawdzać najnowsze wytyczne i przepisy wydawane przez sanepid, NFZ, straż pożarną czy inne instytucje dla tego konkretnego projektu.

Warto też pamiętać, że błędy prawne i niedopatrzenia w tym obszarze są trudne do naprawienia, szczególnie gdy jesteśmy na etapie oddania budynku. Między innymi dlatego to, komu powierzamy inwestycję jest tak istotne w całym procesie. Jeżeli nie najistotniejsze. Jako Primater zawsze do tego typu projektów doradzamy wybór generalnego wykonawcy, co istotne takiego, który ma już doświadczenie w projektowaniu klinik medycznych

Generalny wykonawca inwestycji – jakich błędów pomoże uniknąć?

Doświadczona firma zajmująca się generalnym wykonawstwem sprawuje całościowy nadzór nad budową kliniki medycznej. Od etapu planowania, tworzenia projektów koncepcyjnych, przygotowanie wizualizacji, kosztorysów, uzyskanie pozwoleń – po wszystkie poziomy realizacji zgodnej z wymogami prawnymi. W Primater dbamy o każdy element procesu inwestycyjnego, zdejmując z klienta wszystkie zadania. Jakich błędów inwestor może uniknąć, jeżeli zdecyduje się na takie rozwiązanie?

Błędy na etapie tworzenia projektu funkcjonalnego

Nie brakuje na polskim rynku placówek medycznych, których układ funkcjonalny jest nieprzemyślany pod kątem użyteczności dla pacjenta, jak i dla samych pracowników. O ile w przypadku gabinetów dentystycznych czy ginekologicznych może to utrudniać pracę, ale ostatecznie będzie „do zniesienia”, o tyle dla szpitali czy centrów niesienia pomocy, błędy projektowe mogą skutecznie utrudnić lekarzom niesienie pomocy. W rezultacie mogą być nawet powodem utraty życia – jak np. zaprojektowanie podjazdu dla karetek zbyt daleko od bloku operacyjnego czy części diagnostycznej szpitala. Na generalnym wykonawcy spoczywa więc duża odpowiedzialność, by oddany do użytku budynek był w pełni użyteczny dla wszystkich.

Projekt gabinetu lekarskiego to więc przede wszystkim poprawny i przemyślany układ funkcjonalny, połączony z nowoczesnym designem i kolorystyką. Nie ma ustalonych zasad i jednego wzoru na projektowanie klinik medycznych – do każdej inwestycji trzeba podejść indywidualnie, ale bazując na doświadczeniu z poprzednich realizacji takich placówek. Często wspólnie z inwestorem opracowujemy pierwsze wytyczne do stworzenia koncepcji. Ta następnie może stanowić podstawę do dalszego działania i określenia wstępnych kosztów inwestycji. Finalnie jednak, stworzenie kompletnego i nieobarczonego błędami układu funkcjonalnego należy do wykonawcy.

Evidence Based Design to podstawa

Aby nie powielać błędów projektowych i docelowo stworzyć użyteczną i funkcjonalną przestrzeń, warto kierować się zasadą EBD i bazować na doświadczeniach zebranych z różnych realizacji obiektów medycznych. To pozwala przewidzieć zachowania użytkowników, dostrzec ich potrzeby i w rezultacie zaprojektować miejsce spełniające wszelkie standardy i udogodnienia dla pacjentów oraz usprawniające prace personelu medycznego. Błędy w doborze odpowiednich, certyfikowanych materiałów budowlanych i wykończeniowych, błędy prawne wynikające z nieznajomości wszystkich wytycznych, czy w końcu błędy na poziomie komunikacji międzyzespołowej mogą inwestora sporo kosztować. Z tego też względu podejmując decyzję o projekcie polecamy wrócić do początku naszego artykułu i poświęcić więcej czasu na wybór doświadczonej firmy, która wykona projekt kliniki medycznej czy projekt gabinetu stomatologicznego i zrealizuje go całościowo zgodnie ze sztuką.

Informacje

Primater Sp. z o.o
Ul. Solec 18/B21,
00-410 Warszawa
NIP: 6391851603

Telefon: 797 585 000
E-mail: biuro@primater.pl

Kapitał zakładowy: 75.000,00 PLN
KRS: 0000209031
REGON: 278267621

Referencje

5/5

Fachowa praca i dobre ceny

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diama rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsuonsetetur

Jan Kowalski
Prezes Resport Invest

Kontakt

Jeśli chcą Państwo przedstawić nam swój pomysł z chęcią podejmiemy się współpracy. Zapraszamy do skorzystania z poniższego formularza lub kontaktu telefonicznego.

Polityka prywatności i inne zapisy prawne

SPECTAR21

Primater Sp. z o.o
Ul. Solec 18/B21,
00-410 Warszawa
NIP: 6391851603

Telefon: 503 322 062
Telefon: 515 800 448
E-mail: biuro@primater.pl

Kapitał zakładowy: 75.000,00 PLN
KRS: 0000209031
REGON: 278267621